Kiedy powinienem sprzedać swoje stare auto?

Pandemia i wojna na Ukrainie wstrząsnęły rynkiem motoryzacyjnym. Problemy z materiałami lub półprzewodnikami prowadzą do przestojów i strat w produkcji samochodów. Czy możemy mówić o kryzysie na rynku motoryzacyjnym? Jaka czeka nas przyszłość w branży?

Każdy właściciel samochodu w końcu zada sobie pytanie czy już czas na sprzedaż. W zależności od wielu czynników odpowiedź może się różnić. Gdy zastanawiasz się czy nadszedł czas, aby wystawić samochód na sprzedaż pamiętaj o kilku rzeczach w swoich rozważaniach. Możesz się oprzeć na następujących kryteriach:

  • Twój samochód jest stary i ma spory przebieg. Może to już czas na zmianę na coś młodszego? Z mniejszym przebiegiem? Zdecydowanie to wystarczający powód do zmiany samochodu.
  • Twój samochód kosztuje zbyt wiele w eksploatacji. Jeśli u mechanika zostawiasz niemalże tyle ile warty jest Twój samochód tylko po to, aby utrzymać go w ruchu. Czas zastanowić się nad jego sprzedażą, jeśli stał się workiem bez dna, czasem lepiej ograniczyć straty.
  • Twój samochód nie wydaje Ci się już bezpieczny. Zwłaszcza jeśli masz dzieci nie możesz użytkować pojazdu w niekomfortowy sposób. O bezpieczeństwie już nie wspominając. Nowe samochody mają wiele systemów bezpieczeństwa, które są przydatne podczas przewożenia najmłodszych pasażerów.
  • Twoje potrzeby się zmieniają. Jeśli zmieniłeś styl życia może się on wiązać z innymi potrzebami mobilności. Może potrzebujesz czegoś bardziej przestronnego? Może wręcz przeciwnie? Czegoś bardziej ekonomicznego i mniejszego? To mogą być zdecydowanie dobre powody, aby zdecydować się na sprzedaż swojego starego auta.

 

Jeśli już podejmiesz decyzję o sprzedaży wcale nie musisz się z tym kłopotać. Sprzedaż auta można zlecić jak sprzedaż mieszkania agentowi nieruchomości. Sesja samochodu, wystawienie ogłoszeń, rozmowy z potencjalnymi kupcami, pokazywanie auta zainteresowanym, dopilnowanie formalności podczas transakcji – wszystkie te czynności mogą być wykonane przez specjalistów. Zaoszczędzić w ten sposób sporo czasu. Firma zajmująca się sprzedażą często też uzyska lepszą cenę, gdyż są doświadczeni w rozmowach handlowych. Podczas zakupu nowego pojazdu również pamiętaj, iż możesz zlecić oględziny auta przed zakupem firmie wykonującej takie oględziny.