Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Użytkowanie samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami. Musimy pamiętać o ważności przeglądu technicznego, terminowej wymianie oleju czy doborze odpowiedniego ogumienia do warunków atmosferycznych. Jedną z podstawowych rzeczy, o jaką należy zadbać w przypadku każdego pojazdu to obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ważność polisy ubezpieczeniowej można sprawdzić na kilka sposobów. W przypadku pojazdu zarejestrowanego w naszym kraju takie informacje można uzyskać z bazy danych CEPiK lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po odwiedzeniu strony historiapojazdu.gov.pl i wpisaniu kilku danych jak numer rejestracyjny pojazdu data pierwszej rejestracji i numer VIN będziemy mieli wgląd do danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Sprawdzimy tam, czy auto jest ubezpieczone, ale nie tylko. Znajdziemy tam również informację między innymi o wcześniejszych przebiegach oraz liczbie poprzednich właścicieli. Ważność ubezpieczenia polisy OC można również sprawdzić na stronie internetowej ufg.pl wciskając przycisk „sprawdź ubezpieczenie oc”. Tutaj trzeba mieć mniej danych niż w przypadku strony rządowej, natomiast informacje, jakie otrzymamy to tylko informacja o ważności polisy komunikacyjnej na dany dzień. Strona Funduszu umożliwia sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym.

W przypadku aut zagranicznych sprawdzenie ważności polisy czy historii przebiegów nie jest już tak proste. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy firmy wyspecjalizowanej w sprawdzeniu auta przed kupnem. Wykonanie oględzin na miejscu pozwoli upewnić się co do autentyczności stanu auta z ogłoszenia.