Ile czasu na rejestrację pojazdu?

Po zakupie pojazdu obowiązkiem nowego właściciela jest dopełnienie kilku formalności w określonych terminach. Jedną z nich jest wizyta w wydziale komunikacji. Ile jest czasu na rejestrację pojazdu? Nowy właściciel ma 30 dni na zgłoszenie nabycia samochodu i jego rejestrację w urzędzie. To czas dotyczący wszystkich pojazdów zakupionych w Unii Europejskiej – zarówno w Polsce, jak i innych krajach należących do wspólnoty.

W przypadku pojazdów zakupionych za granicą termin 30 dni liczmy od dnia sprowadzenia go do kraju. W tym okresie właściciel powinien zebrać wszystkie niezbędne do rejestracji pojazdu dokumenty. Niedopełnienie obowiązku przerejestrowania pojazdu może skończyć się karą w wysokości do 1000 zł. To, jak wysoka będzie kara, zależy m.in. od tego, czy taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy i ile czasu upłynęło od zakupu pojazdu.

W większości przypadku koszt rejestracji samochodu z wymianą tablic to 180,50 zł. W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy należy liczyć się z większymi kosztami rejestracji. Wiedząc ile jest czasu na rejestrację pojazdu pamiętaj, aby dotrzymać ustawowych terminów.