Czy warto kupić auto do 15 tys. zł?
- Data publikacji:
Wybór i zakup używanego samochodu jest coraz cięższy, zwłaszcza do 15 tys. złotych. W czasach szalejącej inflacji i powszechnie panującej pandemii, liczymy każdą złotówkę dwa razy.
Od jakiegoś czasu ceny aut rosną i jest ich na rynku coraz mniej. Kto nie zna tego przykrego uczucia zawodu i goryczy, gdy oglądane wcześniej na ogłoszeniu zdjęcia i opis wymarzonego samochodu niejednokrotnie diametralnie różnią się od stanu przedmiotu sprzedaży przy oględzinach na żywo. Ostatnio takich przypadków jest coraz więcej. Czy można zatem kupić w Polsce porządny i zadbany samochód do 15 tys. złotych? Dlaczego to pytanie zadaje sobie tak wielu potencjalnych klientów? Może dlatego, że ponad połowa sprzedawanych w kraju aut, mieści się ww. budżecie. Niby nic trudnego – a jednak.
Niestety od wybuchu pandemii COViD, rynek motoryzacyjny się mocno zmienił. Brak lub przestoje w produkcji półprzewodników i innych komponentów, powodują długie miesiące oczekiwania na nowe auta. Właściciele niechętnie pozbywają się swoich używanych samochodów bo po prostu nie mają na co się przesiąść. Innym zjawiskiem jest niepewność konsumentów. Dużo osób zachodzi w głowę, czy w dzisiejszych czasach na pewno dobrym pomysłem jest wydawanie pieniędzy na auto, skoro stare jeszcze dobrze się sprawuje i posłuży. Chyba już bezpowrotnie minęły już stare, dobre czasy, kiedy za 15 tys. można było kupić porządną furę. Magiczna granica została przekroczona już jakiś czas temu i nic nie wskazuje, że samochody potanieją. Wiele czynników spowodowanych kryzysem na świecie powoduje, że rynek aut używanych jest jak ciasto typu keks. Duży bałagan, ale zawsze znajdzie się jakiś rodzynek.
Zakup auta do 15 tys. zł – na co zwrócić uwagę?
Warto przybliżyć parametry jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze używanego auta. Dla każdego nowego właściciela czterech kółek priorytetami powinny być: wiarygodne pochodzenie, bezwypadkowość, regularny i dobrej jakości serwisy, brak usterek mechanicznych i niski przebieg. Patrzymy na markę, silnik, rocznik i oponie użytkowników. Biorąc pod uwagę, że ogranicza nas budżet, trzeba postawić na sprawdzone i solidne firmy. Musimy mieć świadomość, że w omawianej cenie nasze nowe auto będzie raczej pełnoletnie, dlatego jego trwałość i stan poszanowania przez poprzedniego właściciela będą kluczowe.
Zaczynając od samochodów Europejskich – najlepszymi propozycjami będą VW Golf IV-tej generacji, Mercedes C-klasa, Skoda Octawia, czy stary dobry VW Passat B5 po liftingu. Z rynku azjatyckiego Toyota Avensis i Yaris, Honda Civic czy starsze Hyundaie i Kia. Wszystkie powyższe modele polecamy w silnikach benzynowych, które są mniej skomplikowane a co za tym idzie – mniej awaryjne. Oczywiście poza klasycznym dieslem 1.9TDI od Volkswagena, którego trwałość i ekonomiczność może zawstydzić niejedną nową maszynę. Zadbane jednostki TDI w Volkswagenach są w stanie przejechać nawet 1 000 000km. Niezależnie, jakie auto przyjdzie nam oglądać – dobrze się do tego przygotujmy. Czytnik lakieru i komputer diagnostyczny powinny być naszymi podstawowymi narzędziami pracy. Obowiązkowo również, trzeba wjechać na Stację Kontroli Pojazdów i wykonać ścieżkę diagnostyczną wraz z kontrolą podwozia. Jazda testowa przed podpisaniem dokumentów także jest wskazana. Warto również sprawdzić historię numeru VIN. Wszystkie powyższe czynności można wykonać samemu, albo zlecić sprawdzenie auta przed zakupem profesjonalnej firmie z okolicy. Gruntowne, organoleptyczne sprawdzenie auta powinno trwać minimum 2 godz.
Zakup auta do 15 tys. zł – ryzykowne, ale możliwe
Jak pokazują portale www. z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, nawet przy tak wyszukanych kryteriach, można kupić auto do 15 tys. złotych. Trzeba tylko uważać na nierzetelnych sprzedawców i oszukane samochody. Po wyborze którejś auta z naszych propozycji i gruntownym sprawdzeniu pojazdu – minimalizujemy ryzyko. Modele z rocznika 2002 – 2007, z przebiegami w okolicach 100 tys. km, klimatyzacją i silnikiem benzynowym, są jak najbardziej w naszym zasięgu cenowym. Miejmy świadomość, że nie kupujemy samochodu nowego, z salonu i zawsze będzie coś do zrobienia. Jednak zadbane i sprawdzone egzemplarze będą służyć nowemu nabywcy jeszcze wiele lat.