Czy sprawdzenie auta przed zakupem jest drogie?

Zakup samochodu używanego wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Często jednak zapominamy, że jeśli ktoś sprzedaje auto to nie zawsze dlatego, że potrzebuje pieniędzy lub zmienia na większy. Częstą przyczyną bywa jakaś duża usterka, której nie opłaca się naprawiać. Właśnie dlatego nie można kupować samochodu w ciemno. Przed podpisaniem umowy warto go dokładnie sprawdzić.

Nie każdy jednak zna się na autach, by zweryfikować stan samodzielnie. Można to jednak zlecić. Doświadczony znawca danej marki oceni prawdziwy przebieg, zawieszenie oraz silnik. Wymieni wszystkie usterki i oszacuje, ile będzie trzeba dołożyć do danego modelu. Oględziny i osłuchanie auta to niski koszt. Jeżeli jednak zależy Ci na bardziej szczegółowych danych, dojdzie także koszt podpięcia pod komputer, który wynosi od 300 do 500 zł. Warto też przy okazji sprawdzić kompresję silnika, co oznacza dodatkowy wydatek w wysokości od 300 do 600 zł.

Łącznie weryfikacja stanu auta nie jest aż tak droga, jak mogłoby się wydawać, jednak na pewno są warte inwestycji, gdyż mogą uchronić Cię przed nietrafionym zakupem. W AVAS pakiet sprawdzający to koszt rzędu 549 zł.