Czy mogę zostawić tablice rejestracyjne z innego miasta?

Pandemia i wojna na Ukrainie wstrząsnęły rynkiem motoryzacyjnym. Problemy z materiałami lub półprzewodnikami prowadzą do przestojów i strat w produkcji samochodów. Czy możemy mówić o kryzysie na rynku motoryzacyjnym? Jaka czeka nas przyszłość w branży?

W związku z nowelizacją przepisów prawa drogowego Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z dniem 31 stycznia 2022 wprowadza nowe zasady wydawania tablic rejestracyjnych. Po zakupie auta już zarejestrowanego w innym mieście nie będzie konieczności wymiany i płacenia za zmianę tablic. Są na to pewne warunki. Tablice muszą być w dobrym stanie i posiadać flagę Unii Europejskiej. Tablice starego typu np. czarne lub z flagą Polski zamiast UE w dalszym ciągu będą podlegały wymianie.

Pomimo tego, że numerów tablic nie trzeba zmieniać, w dalszym ciągu do rejestracji pojazdu trzeba je zabrać ze sobą. To urzędnik ocenia czy ich stan jest dobry. Należy również zmienić znaki legalizacyjne. Dzięki temu można zaoszczędzić 80 zł, nie ponosząc opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych. Od 4 września dodatkowo zaoszczędzimy 19,5 zł, ponieważ od tego dnia nie będzie trzeba ponosić opłaty za jej wydanie. Rok 2022 to rok sporych zmian w zakresie rejestracji pojazdów. W maju zmieni się wzór dowodu rejestracyjnego. Od września przestaną też być wydawane karty pojazdu.

Pomimo następujących ułatwień jedna rzecz jest wciąż stała. W każdym przypadku zmiany właściciela pojazdu należy udać się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji i dokonać rejestracji pojazdu. Od 2022 roku znów obowiązuje 30-dniowy termin na rejestrację lub zgłoszenie nabycia/zbycia pojazdu.