Jak sprawdzić opony przed zakupem?

Opona jest bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu. Od jej stanu zależy przyczepność auta do nawierzchni, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie jej przed zakupem. W przypadku nowych opon należy zwrócić uwagę, by kupić oponę zgodnie z zaleceniem producenta samochodu. Opony wybieramy najczęściej po rozmiarze oraz po indeksie prędkości. Możemy także wyszukiwać po cenie, według producenta, modelu i klasie z etykiety.

Nowa opona nie powinna nosić żadnych śladów zużycia, czy wad. Z kolei w przypadku opon używanych powinniśmy już dokładniej przyjrzeć się ich stanowi technicznemu. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan bieżnika opony, a więc jego głębokość i równomierne zużycie. Jeśli nie budzi ono naszych zastrzeżeń, możemy przyjrzeć się dacie produkcji. Opona nie powinna być starsza niż 6-8 lat. Warto także przyjrzeć się oponie pod kontem uszkodzeń mechanicznych.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ścianki boczne. Ślady po wybrzuszeniu, pęknięcia i skazy na gumie zazwyczaj wykluczają opony z dalszego użytkowania.