Jak i gdzie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

Jeśli kupiłeś pojazd nowy lub używany to musisz go przerejestrować w odpowiednim wydziale komunikacji. Aby uniknąć kary za nieprzerejestrowanie pojazdu, powinieneś to zrobić w terminie 30 dni od jego zakupu. Rejestrowanie samochodu stacjonarnie w wydziale komunikacji nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie masz dostępne w dzisiejszych czasach. Obecnie możesz to również zrobić przez Internet. Wystarczy wejść na stronę danego wydziału komunikacji i sprawdzić, czy jest tam skrzynka podawcza. Ewentualnie jakie są stawiane wymagania, abyś mógł przekazać wniosek o rejestrację samochodu online.

Rejestracji pojazdu stacjonarnie dokonać możesz w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Pamiętaj, że miejsce zameldowania to nie zawsze miejsce zamieszkania. Przed wizytą najlepiej jeśli sprawdzisz czy dany urząd przyjmuje rezerwacje wizyt online czy też można iść pobrać bilet z kolejkomatu. W dobie pandemii wiele urzędów wprowadziło system elektronicznej rezerwacji wizyty. W zależności od sprawy rezerwujemy termin na dany dzień i godzinę. Może to być wydział starostwa powiatowego, urząd miasta w przypadku miast na prawach powiatu lub urząd dzielnicy. Możesz także wysłać wniosek pocztą tradycyjną.

Wówczas najlepiej, żeby to był list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Żeby zarejestrować auto, musisz też przygotować kilka dokumentów oraz dokonać niezbędnych opłat. W zależności od tego gdzie zakupiłeś swój pojazd odpowiednie dokumenty należy skompletować zgodnie z aktualnymi przepisami.