Co to jest system AVAS – Acustic Vehicle Alerting System?

Spis treści

Co to jest AVAS?

Świat wchodzi w erę elektro mobilności, co daje wyraźne zyski dla środowiska. Powstał przy tym problem, gdyż praca silnika auta elektrycznego jest praktycznie niesłyszalna. Zwłaszcza przy niskich prędkościach. Okazało się, iż niezbędny jest jakiś system akustycznego ostrzegania o pojeździe. W miejscach takich jak np. szkoły, przejścia dla pieszych czy światła, piesi nie mogą już polegać tylko na słuchu. Muszą spojrzeć w daną stronę, aby być pewnym, że droga jest wolna. W związku z tym powstał system AVAS (Acustic Vehicle Alerting System), system akustycznego ostrzegania o pojeździe. Udowodniono, iż znacznie poprawia bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza, iż auta elektryczne nie są jeszcze zbyt popularne na naszych drogach.

Czy AVAS jest obowiązkowy?

AVAS przeznaczony jest do wszystkich nowo produkowanych aut elektrycznych, w tym hybryd i hybryd plug-in. Wymóg obowiązuje od lipca 2019r. Auta, które mają możliwość pracy tylko na silniku elektrycznym, którego praca jest praktycznie bezgłośna, a przy niskich prędkościach nawet szum opon jadącego auta może być prawie niesłyszalny – w takich właśnie przypadkach montowanie systemu AVAS do nowych aut będzie obowiązkowe. System musi się aktywować przy każdym uruchomieniu samochodu, działać na biegu wstecznym oraz przy prędkości do 30 km/h.

System dźwiękowy AVAS w samochodzie

Mimo wielu obaw przyszłych użytkowników aut elektrycznych AVAS jest niemal niesłyszalny we wnętrzu pojazdu. W końcu poziom emisji hałasu też ma znaczenie przy decyzji zakupowej. Kupując samochód wyposażony w ten system bądźmy pewni, iż nie zakłóci nam on spokoju jazdy, a jego dźwięki nie będą dominującymi w kabinie. Co więcej, testy systemu pokazały, iż pomimo otwartych okien w samochodzie, we wnętrzu kabiny emitowany dźwięk jest niemal niesłyszalny. Mimo wielu obaw przed wprowadzeniem systemu, nie okazał się tak zły jak się obawiano. AVAS w aspekcie elektro mobilności to dobry krok w stronę poprawy bezpieczeństwa na drogach.